۱۴۰۳ جمعه ۲۲ تير
توصیه های مواجهه با حریق

مهم‌ترین نکات ایمنی آتش نشانی

حفظ ایمنی در برابر آتش سوزی یکی از مسائلی است که هر فردی از ابتدای دبستان باید آن را بیاموزد. همیشه می گویند که پیشگیری بهتر از درمان است. بدیهی است که برای حفظ ایمنی در برابر آتش سوزی باید تمهیدات لازم فراهم شود و آموزش های لازم قبل از هر گونه اتفاقی دیده شود.

ما در این مقاله مواردی که برای حفظ ایمنی در برابر آتش سوزی باید رعایت کنید را آورده ایم. توصیه می کنیم تا انتها این نکات را بخوانید و برای عزیزان خود ارسال کنید تا همه ما بتوانیم به سهم خود در بالا بردن آگاهی جامعه نقش داشته باشیم و شاهد اتفاقات غم انگیز در هیچ کجای دنیا نباشیم.

7 راه برای حفظ ایمنی در برابر آتش نشانی

توجه به همه این 7 موردی که در ادامه بیان می کنیم برای همه مکان ها و همه افراد ضروری است. از همه افراد به خصوص مدیران ساختمان ها و یا مسئولین تامین ایمنی در محل های کار تقاضا داریم نسبت به رعایت این موارد و آموزش آن به سایر افراد بسیار جدی و کوشا باشند.

*قابلیت دسترسی مناسب

جعبه های کنترل برق و جعبه آتش نشانی و کپسول آتش نشانی باید در نقطه مناسب و در دسترس همه باشد. علاوه بر دسترسی مناسب نحوه استفاده صحیح از کپسول و جعبه آتش نشانی را باید به همه اهالی ساختمان و یا پرسنل محل کار بیاموزید.

*خلوت و منظم بودن محل کار

شلوغی و بی نظمی در محل کار می تواند باعث آتش سوزی شود و همچنین دسترسی و خروجی ها و ابزار ایمنی در برابر آتش سوزی می شود. بنابراین به نظم و خلوت بودن محیط کار بسیار دقت کنید.

*دفع اصولی زباله ها راهی برای حفظ ایمنی در برابر آتش سوزی

زباله هایی مانند پارچه های روغنی و پلی استر به شدت اشتعال پذیر هستند. این پارچه ها در محیط های صنعتی مانند کارگاه های تولید لباس بسیار دیده می شود. برای دفع آنها باید باقی مانده این نوع از پارچه ها را در سطل های زباله فلزی در بسته بیاندازید و به صورت روزانه آن را دفع کنید.

*سرویس دوره ای و تعمیر ماشین آلات صنعتی

یکی از دلایلی که باعث آتش سوزی می شود اتصالی ماشین آلات صنعتی در هنگام کار است. این وسایل به دلیل اینکه دفعات استفاده از آن بالا است، ممکن است دچار خرابی شود. برای جلوگیری از اتفاقات ناگوار و حفظ ایمنی در برابر آتش سوزی باید این وسایل به صورت دوره ای سرویس شوند و اگر خرابی دارند هر چه سریع تر تعمیر شود.

*رعایت ایمنی در هنگام کار با مواد شیمیایی

در محیط هایی که با مواد شیمیایی سروکار دارید رعایت موارد ایمنی باید با شدت بیشتری جدی گرفته شود. در چنین محیط هایی باید تهویه مناسب وجود داشته باشد. حمل این مواد باید بسیار با دقت و رعایت تمام نکات ایمنی انجام شود. در چنین محیط هایی کوچکترین سهل انگاری می تواند سبب شود که خسارات جبران ناپذیری رخ دهد.

*اتاقی مخصوص افراد سیگاری

یکی از مواردی که باید به آن توجه کنید این است که از افراد بخواهید تنها در محیط هایی که مخصوص سیگار کشیدن است، سیگار بکشند و پیش از وارد شدن به محل کار سیگار خود را خاموش کنند.

*شارژ به موقع کپسول آتش نشانی

مدیران ساختمان ها و مسئولین ایمنی باید به تاریخی که باید کپسول آتش نشانی را شارژ کنند توجه کنند. علاوه بر شارژ به موقع نحوه صحیح و اصولی استفاده از کپسول آتش نشانی را باید یاد بگیرند.

تاریخ به روز رسانی: 1402/01/06
تعداد بازدید: 258
Powered by DorsaPortal